CatChat
Pozdravljeni na novem forumu za ljubitelje živali. cheers
Vabljeni! Very Happy
CatChat
Pozdravljeni na novem forumu za ljubitelje živali. cheers
Vabljeni! Very Happy
CatChat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CatChat

Vse kar morate vedeti o mačkah
 
KazaloLatest imagesRegistriraj sePrijava

 

 Pravilna prehrana mačk

Go down 
4 posters
AvtorSporočilo
TačkaMačka
Administrator
Administrator
TačkaMačka



Pravilna prehrana mačk Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Pravilna prehrana mačk   Pravilna prehrana mačk I_icon_minitimeTor 24 Mar - 19:58:14

Pravilna prehrana mačk


Za razliko od vseh drugih sesalcev je mačka pravi mesojed. Da lahko preživi in da je zdrava, v svoji prehrani vsakodnevno potrebuje beljakovine živalskega izvora.

Vendar pa ji ne zadostujejo le beljakovine in poleg njih potrebuje še maščobe, ogljikove hidrate, vitamine in minerale in seveda tudi vodo.

Za mačko najbolj primerna je uravnotežena prehrana, ki vsebuje vse snovi v pravilnih sorazmerjih, da zadovolji njene dnevne potrebe.

Sami bomo zelo težko pripravili popolnoma uravnovešene obroke za našo mačko, zato je najbolj primeren način hranjenja uporaba industrijsko pripravljene hrane, ki vsebuje vse snovi v pravilnem sorazmerju. Takšna hrana je na voljo v suhi in polsuhi obliki (briketi) in v pločevinkah.

Kaj mačka potrebuje v prehrani?

Beljakovine ali proteini

V beljakovinah živalskega izvora so določene aminokisline - taurin, ki so v mačjem telesu nujno potrebne za rast in obnavljanje telesnih tkiv. Iz beljakovin mačje telo tvori tudi energijo, iz njih so sestavljeni encimi, hormoni in protitelesa.
Potrebe po beljakovinah v mačjem telesu so zelo velike zato, ker mačka njihove razgradnje v telesu ne more prilagoditi zaužiti količini – dnevno jih mora torej zaužiti bistveno več kot jih njeno telo razgradi in uporabi. Zato mora primerna mačja hrana vsebovati najmanj 25-30% beljakovin živalskega izvora.

Maščobe

Maščobe so za mačko energijski vir. Poleg tega so v njej tudi nujno potrebne maščobne kisline, ki so pomembne za zdravo kožo in dlako in ki pomagajo pri delovanju ledvic.
Iz maščobe se iz črevesne vsebine vsrkajo tudi v maščobi topni vitamini: A, D, E in K.

Ogljikovi hidrati

predstavljajo dodaten energijski vir v prehrani mačke in so tudi koristen vir vlaken, potrebnih za zdravo prebavo in črevesje,
vendar pa niso nujno potrebni za mačko.

Vitamini

so v mačjem telesu potrebni pri uravnavanju življenjsko nujnih procesov.
Delimo jih v dve glavni skupini:
- v vodi topne: skupina B in vitamin C
- v maščobi topne: A, D, E in K
Za zdravje mačke so nujno potrebni vitamini: A, B1, B2, B6, C, D, E, K.

Minerali

imajo v mačjem telesu podobno vlogo kot vitamini, vendar pa so potrebni tudi pri sestavi okostja (kalcij, fosfor), krvi (železo) ipd.
mačka potrebuje te minerale: natrij, kalij, kalcij, fosfor, magnezij, železo, baker, jod, mangan, cink in kobalt.
Vitamini in minerali se nenehno izločajo iz mačkinega telesa, zato jih mora redno dobivati s hrano.

Voda

Ob vseh že naštetih snoveh ne pozabimo, da mora imeti mačka vedno na razpolago tudi svežo vodo.
Število in velikost obrokov


Mačji mladič


Mačji mladič potrebuje dnevno tudi štirikrat toliko energije na enoto teže kot odrasla mačka – torej naj bi pojedel dnevno glede na svojo telesno težo zelo veliko hrane.
Seveda zato zahteva več obrokov dnevno kot odrasla mačka. Razlog je preprost: zmogljivost njegovega želodčka je majhna in zato mu je potrebno dati več obrokov dnevno, da bi se lahko nahranil.
Praviloma mačjega mladiča hranimo 5-6 na dan.
Posebno pri mačjih mladičih je najbolj pomembno, da uživajo uravnoteženo prehrano, ki vsebuje dovolj vseh snovi za njegov normalen razvoj. Zato je pameten nasvet, da ravno pri mladičih najbolj upoštevamo priporočilo prehranjevanja z industrijsko pripravljeno hrano. Seveda je pametno uporabljati hrano, ki je narejena posebej za mačje mladiče, saj le ta vsebuje večje količine snovi, ki so za razvoj mladiča nujno potrebne.

Odrasla mačka

Odrasli mački zadostujeta dva večja obroka dnevno.
Nekatere pasme zahtevajo zaradi večje aktivnosti več obrokov, kar pa lahko preprosto rešimo s tem, da ji nastavimo posodico s suho hrano in skodelico vode, ki ju ima vedno na razpolago. Takšne navade seveda ne bomo prakticirali, če ima naša mačka preveliko telesno težo.
Breje in doječe mačke potrebujejo več hrane , zato jih seveda hranimo večkrat na dan. Normalno imajo povečan apetit in hrano zahtevajo same, tako zanje velja približno isto število obrokov kot za mladiče – 3 do 5 obrokov dnevno.

Pogoste napake pri hranjenju mačk

mleko: večina mačk mlečnega sladkorja v mleku sploh ne more prebaviti in ji lahko povzroča drisko;
meso, jetra, ledvička / drobovina: vsebujejo mnogo premalo kalcija, poleg tega je v njih neprimerno sorazmerje med kalcijem in fosforjem; jetra vsebujejo prevelike količine vitamina A, ker lahko povzroči hipervitaminozo; surovo goveje meso pri mladičih in starejših mačkah rado povzroča zaprtje, drobovina pa driske; takšna hrana je primerna samo kot občasen priboljšek, ne kot osnovni vir hranilnih sredstev; če ob pripravljeni hrani včasih hranimo mačko tudi s svežim mesom, poskrbimo da je le-to neoporečno, torej jo hranimo z mesom, ki je namenjeno ljudem.
ribe: surove ribe vsebujejo encim, ki uničuje vitamin B1 – pomanjkanje tega vitamina lahko povzroči hude spremembe na živčevju (poškodbe možganov); če jih skuhamo ta škodljivi encim uničimo; odvisno od vrste rib lahko nekatere od teh vsebujejo tudi nenasičene maščobne kisline, ki mački škodijo; poleg tega ribe vsebujejo zelo malo vitamina E; takšna hrana je primerna samo kot občasen priboljšek, ne kot osnovni vir hranilnih sredstev.
jajca: nikoli ne hranimo celih surovih, saj vsebujejo snov avidin, ki spremeni vitamin biotin tako, da ga mačka ne more izkoristiti – pomanjkanje biotina pri mački povzroča suho kožo, ki se pretirano lušči, dlaka pa je brez leska in grda; sam rumenjak ali kuhano jajce pa sta dober vir beljakovin.
mačke ne hranimo s pasjo hrano, saj zanjo vsebuje odločno premalo beljakovin živalskega izvora in lahko resno ogrozi zdravje naše mačke;
dodatki k hrani: ne dodajajmo vitaminskih in mineralnih dodatkov k uravnoteženi hrani, saj lahko resno ogrozimo zdravje naše mačke – hipervitaminoza!
ne ponujajmo mačkam perutninskih kosti, saj so lahko drobljive in se lahko mačka zaradi njih zaduši;
ne hranimo mačke z ostanki naše hrane, saj je za naš okus pripravljena hrana (začimbe) neprimerna za mačko in tudi ni uravnotežena mačjim prehranjevalnim potrebam;
ne hranimo mačjih mladičev z različnimi hranami za dojenčke, saj so popolnoma neprimerna prehrana zanje, ker ne vsebujejo dovolj vseh snovi, ki jih mačji mladič nujno potrebuje za normalen razvoj.

Če se nikakor ne moremo spremeniti

najbolje bo, če se sami discipliniramo in spremenimo nepopolne obroke za mačko (npr. kuhano ali surovo meso, jajca, ribe ipd.) v priboljške, ki jih ponudimo mački samo občasno in v minimalnih količinah – ne kot cel obrok;
najmanj en obrok dnevno, ki ga ponudimo mački, naj bo iz pripravljene uravnovešene hrane (briketi ali pločevinka);
Najprimernejša prehrana za mačke je torej kupljena, industrijsko pripravljena hrana, ki vsebuje vse snovi v pravem sorazmerju, da zadovolji vsakodnevne prehrane naše mačke in ji zagotovi zdravo in dolgo življenje. Za lastnike mačke pa je takšna prehrana tudi najbolj enostavna in udobna. Na našem tržišču imamo dovolj veliko izbiro različnih vrst kakovostne pripravljene hrane, vaša mačka pa je dovolj pametna, da vam bo pokazala, katera od njih ji gre najbolje v slast.

Vir:Mačji svet
Nazaj na vrh Go down
**Toma***
Član
Član
**Toma***



Pravilna prehrana mačk Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pravilna prehrana mačk   Pravilna prehrana mačk I_icon_minitimeTor 29 Dec - 17:50:48

Jaz svoji mački (Tomi) dajam briketirano hrano-Hill's.
Kdaj pa kdaj dobi kako konzervo znamke Sheba
(res da ni visoko kvalitetna,ampak ne mislm dat 2 eura za eno vrečko od Hill's-a).
Sem ji že provala kdaj dati (pasjo) kuhano hrano (jaz kuham svojim pesjanarjom),ampak je zavihala nosek silent (ji ni bilo všeč in zato ni pojedla).
Drugači ji dajmo 2-3 x na dan zajest Very Happy
Je pa prvu požeruh Laughing
Pa še slikce mačje hrane ki jo mi dajamo naši mačkoni Laughing
briketi Pravilna prehrana mačk Hills_Hrana_za_macke_Hills_feline_Science_Plan_ADULT_Sensitive_Skin_400g0_ konzerve Pravilna prehrana mačk Bild
Nazaj na vrh Go down
TačkaMačka
Administrator
Administrator
TačkaMačka



Pravilna prehrana mačk Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pravilna prehrana mačk   Pravilna prehrana mačk I_icon_minitimeSre 30 Dec - 11:56:21

Naša Tačka ima stalno na razpolago briketke Royal Canin Exigent in enkrat dnevno dobi še eno malo konzervico Schesir Piščančka.

Briketki: Pravilna prehrana mačk Royal-canin-10kg-feline-1509-5052_thumb in konzervica: Pravilna prehrana mačk File_13_2.

Smo poizkušal tudi z briketi Orijen,Schesir,pa nobenih noče razen Royal Canin.


Nazadnje urejal/a TačkaMačka Sre 30 Dec - 12:07:46; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh Go down
Beniamin*
Član
Član




Pravilna prehrana mačk Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pravilna prehrana mačk   Pravilna prehrana mačk I_icon_minitimeSre 30 Dec - 12:05:54

Naš Beni pa je samo brikete Pravilna prehrana mačk Pileshko_meso in konzervo Pravilna prehrana mačk Whiskas-junior-rund-blik-tp_3237639063013530805 samo da v vrečkici. afro
Nazaj na vrh Go down
TačkaMačka
Administrator
Administrator
TačkaMačka



Pravilna prehrana mačk Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pravilna prehrana mačk   Pravilna prehrana mačk I_icon_minitimeSre 30 Dec - 12:22:54

Whiskas je zelo škodljiva hrana za mucke saj vsebuje zelo veliko količino soli.Ravno zaradi tega jo mucke obožujejo, po drugi strani pa si mucka s tem uničuje ledvička. Mislim, da bi vsi radi da naši mačkoni živijo dolgo, s tem jim lahko tudi mi pomagamo z kvalitetno hrano.
Nazaj na vrh Go down
Beniamin*
Član
Član




Pravilna prehrana mačk Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pravilna prehrana mačk   Pravilna prehrana mačk I_icon_minitimeČet 31 Dec - 10:41:56

Meni je čisto vseeno s čim ga hranimo.
Nazaj na vrh Go down
TačkaMačka
Administrator
Administrator
TačkaMačka



Pravilna prehrana mačk Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pravilna prehrana mačk   Pravilna prehrana mačk I_icon_minitimeČet 31 Dec - 11:19:02

Beniamin* je napisal/a:
Meni je čisto vseeno s čim ga hranimo.

No,meni pa ni vseeno za mojo muco,rad bi da bi dolgo živela,ne pa da bi umrla tam nekje pri 6 letih zaradi okvare ledvic.
Nazaj na vrh Go down
**Toma***
Član
Član
**Toma***



Pravilna prehrana mačk Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pravilna prehrana mačk   Pravilna prehrana mačk I_icon_minitimeČet 31 Dec - 14:31:49

Beniamin* čudno da si sploh prišel na ta forum,če pa ti sploh ni mar s čim ga hraniš.Ti zelo priporočam da zamenjaš Whiskas,za kako drugo hrano saj je ta zelo slaba.
Če imaš rad svojo mačko,boš pravilno prehrano za tvojo mačko najdel na teli strani
http://www.pesjanar.si/forum/index.php?board=13.0

Sem pa včeraj kupila 2 veliki konzervici od Hill's-a ker sem ugotovila da sploh niso tako drage.Te mesne vrečke so res predrage (okoli 1,30 eur) ,ampak te konzerve so pa (samo) 1,40 eur,tako da bom raje nadeljevala s temi kot pa z Sheba-u,saj ni najbolj kvalitetna.
Bom pa tudi brikete menjala.Z Hill's-a bom šla na Royal canin,saj so po mojem in tudi po od drugih mnenju bolši.
Zanima me če imajo tudi Royal canin konzervice,saj jih nisem nikjer zasledila??
Nazaj na vrh Go down
Bart*Neli*HotLeg
Član
Član
Bart*Neli*HotLeg



Pravilna prehrana mačk Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pravilna prehrana mačk   Pravilna prehrana mačk I_icon_minitimePet 1 Jan - 14:17:04

Tukaj moram pa tudi jaz nekaj dodati

Beniamin* je napisal/a:
Meni je čisto vseeno s čim ga hranimo.


Kot sta že povedali TačkaMačka in **Toma***; če želiš, da bo tvoja muca dolgo živela in ne bo imela zdravstvenih težav, ti priporočam, da se začneš bolj zanimati za prehrano tvoje mačke. Svetujem ti, da si prebereš stran, ki ti jo je pokazala **Toma***.

Trenutno ima naša mačka Neli na jedilniku brikete Hill's Light in dve konzervici, ravno tako od Hill's-a z okusom lososa in oceanskih rib.
Nazaj na vrh Go down
Bart*Neli*HotLeg
Član
Član
Bart*Neli*HotLeg



Pravilna prehrana mačk Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pravilna prehrana mačk   Pravilna prehrana mačk I_icon_minitimePet 1 Jan - 14:19:23

Neli je zelo malokrat jedla Whiskas. Whiskas so eni naj slabših briketov.
Nazaj na vrh Go down
**Toma***
Član
Član
**Toma***



Pravilna prehrana mačk Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pravilna prehrana mačk   Pravilna prehrana mačk I_icon_minitimePet 1 Jan - 15:04:44

Bart*Neli*HotLeg je napisal/a:
Neli je zelo malokrat jedla Whiskas. Whiskas so eni naj slabših briketov.

Bart*Neli*HotLeg oprosti,ampak je Neli jedla tudi še dosti slabšo hrano kot Whiskas npr. te vrečke iz Euro Spina (pa tudi če je blo 1 x) ...
Sem tudi jaz vešč čas mislila da so Whiskas slabši od Kite Kat,Friskas.. ampak so v resnici boljši (sem izvedela na enem forum,vendar se ne spomnim kakšnem),pa tudi če so Friskas od Purine,so vseeno Whiskas (žal) boljši.Pa tudi Neli ima Hill's prvič (lahko je res kdaj imela tiste po 400g,ampak ima zdaj (že) okoli 4 leta (oprosti če sem rekla kako leto preveč) in jih je do zdaj imela tako malo krat))).

Jaz imam Tomo zdaj okoli 4 mesece(če štejem koliko časa jo poznam je pa okoli 1,5 leta,amapak jo prej nismo hranili,saj je bila potepuška mačka in smo jo posvojili) (smo imeli prej sinčka Toma,ampak ga nismo primerno hranili) in je do zdaj imela 4 kvalitetne hrane .

Je včeraj Tomasa pomjaskala konzervico in briketke (pol konzerve po briketov,saj jaz nikoli ne dam samo konzervo).Tako ji ta hrana res gre v ''želodček''.
Nazaj na vrh Go down
Bart*Neli*HotLeg
Član
Član
Bart*Neli*HotLeg



Pravilna prehrana mačk Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pravilna prehrana mačk   Pravilna prehrana mačk I_icon_minitimePet 1 Jan - 16:57:49

Vem, da je jedla nekvalitetno hrano, katero nisem jaz kupovala, ampak mama, ko so Neli zmanjkali briketi. Skoraj vedno ko smo šli v Zootic smo ji kupili Hill's brikete. Tudi Tom in Toma nista jedla najkvalitetnejše hrane, da o tvoji psički sploh ne govorimo, ker je jedla (preden ste dobili drugega psa) skoraj vedno hrano Pedigree in druge nekvalitetne brikete. Ko je bila Neli mladiček je velikokrat imela hrano Iams.
Nazaj na vrh Go down
Bart*Neli*HotLeg
Član
Član
Bart*Neli*HotLeg



Pravilna prehrana mačk Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pravilna prehrana mačk   Pravilna prehrana mačk I_icon_minitimePet 1 Jan - 17:04:49

Pa še to, zardi tega se ne mislim kregati Very Happy

Čeprav se mi zdi, da ti **Toma*** prav iščeš kreganje.
Nazaj na vrh Go down
**Toma***
Član
Član
**Toma***



Pravilna prehrana mačk Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pravilna prehrana mačk   Pravilna prehrana mačk I_icon_minitimePet 1 Jan - 17:24:25

Bart*Neli*HotLeg nikakor ne iščem kreganja.Hočem ti samo ''prenoviti'' spomine,na to kako je prej vse bilo.
Se zavedam da Tom (Tome takrat nismo hranili) ni niti približno jedel pravilne prehrane,ampak njhega smo mi imeli manj ko leto dni (je izginil Crying or Very sad ) vi pa imaste Neli že kaka 4 leta.Tudi mi smo Tomo nekaj časa (kak mesec) hranili z nekvalitetnimi briketi,ampak smo zelo hitro šli na boljšo prehrano.
Ja Iams niso najboljša prehrana (nočem reči da Neli takrat niste dobro prehranjevali).Seveda so boljši od kakih Kitekat,Friskas...ampak so pa vseeno bolši kaki RC,Hill's.
Obstaja pa še ogromno boljših briketov kot so ti npr. Orijen,Taste of the wil,Felidae....
Ja za psičko takrat žal res nismo dobro skrebeli,ampak zdaj pa imajo odlično prehrano.
No a mi lahko še kdo odgovori na to vprašanje.
Ali imajo Royal Canin tudi konzerve??
Nazaj na vrh Go down
Bart*Neli*HotLeg
Član
Član
Bart*Neli*HotLeg



Pravilna prehrana mačk Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pravilna prehrana mačk   Pravilna prehrana mačk I_icon_minitimePet 1 Jan - 17:33:55

**Toma*** VEM da so Hill's in RC in Orijen in Taste of Wild boljše kot Iams. Vem ker mi naše ga psa hranimo z Orijen in Taste of Wild.

Tudi jaz malo razmišljam da imela Neli raje RC kot Hill's. Smile
Nazaj na vrh Go down
Bart*Neli*HotLeg
Član
Član
Bart*Neli*HotLeg



Pravilna prehrana mačk Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pravilna prehrana mačk   Pravilna prehrana mačk I_icon_minitimePet 1 Jan - 17:51:30

Royal Canin imajo tudi konzerve. Very Happy
Nazaj na vrh Go down
Bart*Neli*HotLeg
Član
Član
Bart*Neli*HotLeg



Pravilna prehrana mačk Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pravilna prehrana mačk   Pravilna prehrana mačk I_icon_minitimePet 1 Jan - 17:54:20

Bart*Neli*HotLeg nikakor ne iščem kreganja.Hočem ti samo ''prenoviti'' spomine,na to kako je prej vse bilo.

Kaj mi hočeš ''prenoviti'' spomine kaj je Neli jedla, misliš da ne vem?? Vem in nikoli nisem bila zadovoljne z njeno prehrano.
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content





Pravilna prehrana mačk Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pravilna prehrana mačk   Pravilna prehrana mačk I_icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
Pravilna prehrana mačk
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-
» Cepljenje mačk

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
CatChat :: Vse o mačkah :: Prehrana-
Pojdi na: